En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Karabük Sohbet OdalarıKarabük Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce Sizlere Karabük ili hakkında biraz bilgiler verelim. İlimizi tanımaya Eflani ilçesinden başlayalım.

Eflani Nerede?

EflaniKarabük‘ün kuzeydoğusunda bulunan bir ilçe.

Merkezinde ve çevre köylerinde kaya mezarları, tarihi su yolları, türbeler ve camiler bulunmaktadır.

İlçede mermer ocakları vardır, çıkartılan mermerlerin büyük bir bölümü ihraç edilmektedir. Her yıl Hindi Festivali ve Karabük, Kastamonu ve Bartın illeri ile ortak sınırlara ve Türkiye’nin en uzun yaylası unvanına sahip Ulu Yayla’da Ulu Yayla Şenlikleri yapılmaktadır. Ulu Yayla şenlikleri Sinsin Ekibi, Mehter gösterileri(davul, zurna, keman ve köçek eşliğinde yapılan bir gösteri) ile başlamakta ve diğer eğlencelerle sürmektedir.

Eflani’nin bilinen tarihi, Bitinyalılar tarafından buraya bir savunma kalesi kurması ile başlar. 1084’te Kara Tigin Bey tarafından ele geçirilen bölge, bir süre sonra Bizans hakimiyetine girmiş ve 1213’te tekrar Türk hakimiyetine geçmiştir. Kastamonu’nun sancak olmasından sonra Eflani’nin stratejik ve askeri önemi azalmıştır.

Tarihi Nedir?

Bitinya Kralı II. Nikomedes saraydaki iktidar kavgalarını önlemek için, Paflagonya bölgesine oğlu Pylaimenes’i özerk kral olarak atamıştır. MÖ 1. yüzyılda Roma ile Bitinya arasında savaşlar sürmekte idi, bu sebeple Bitinyalıların burada bir savunma kalesi kurdukları düşünülmektedir. 1084’te Kastamonu ve Sinop bölgelerini hakimiyeti altına alan Kara Tigin Bey (Emir Karatekin), Eflani bölgesine de hakimiyeti altına almıştır. Daha sonra Bizans hakimiyetine geçen bölge 1213 yılında tekrar Türk hakimiyetine geçmiştir.

Sultan Mesut bölgedeki karışıklıkları sonlandırması için görevlendirdiği komutanın, karşı safa geçmesi üzerine, bölgeyi Kastamonu bölgesi komutanlarından Şemsettin Yaman Candar’a vermiştir. 1292’de Mahmut’un Kastamonu Kalesi’ni Candar Bey’e teslim etmemesi üzerine, Şemsettin Yaman Candar Eflani’de bulunan kaleye yerleşmiş ve 1309’da Eflani Candaroğulları Beyliği’nin ilk merkezi durumuna gelmiştir.

Kastamonu Süleyman Paşa tarafından tekrar alınmış ve beyliğin merkezi Kastamonu’ya taşınmıştır. Kötürüm Beyazıt’ın oğlu 11. Süleyman Bey, I. Murat’ın yardımı ile yönetime gelmiştir ve buna karşılık Eflani kalesi ve çevresini hediye olarak vermiştir. Bölge Amasra’da bulunan Cenevizlilere ve Candaroğulları’na karşı bir savunma noktası oluşturmuştur. Fatih Sultan Mehmet Ceneviz problemini çözmek için 1459’da çıktığı Amasra seferinde, birliklerini Eflani’de toplamıştır.

Kastamonu’nun sancak olarak Anadolu Beylerbeyliği’ne katılmasıyla, Eflani stratejik ve askeri önemini kaybetmiş ve Pazar olarak anılmaya başlamıştır. Kastamonu Sancak Beyliği’ne bağlanan bölge, tanzimat fermanının ardından kurulan vilayet teşkilatı ile 35 köyüyle Kastamonu Vilayeti’nin Safranbolu ilçesine bağlı bir bucak haline gelmiştir. Cumhuriyetin ilanından önce Kastamonu iline bağlı Safranbolu ilçesine bağlıydır.

Cumhuriyet dönemine geçildiğinde, 1927’e kadar Kastamonu ilinin Safranbolu ilçesine bağlı olan Eflani, 1927’de Zonguldak iline bağlanmıştır. 03.03.1953 tarihli ve 8349 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan 6068 sayılı Kanun ile ilçe merkezi olan Eflani, 1994′ te Karabük’ün il olması ile 54 köyü ve 5 mahallesi ile küçük bir ilçe durumuna gelmiştir. 1 Eylül 1953 tarihinde ilçe merkezinde belediye teşkilatı kurulmuştur.1 Yorum

  1. Ajun

    26 Ekim 2021 at 08:23

    Googlede reklamlardan geldim fakat güzel bir site bundan sonra sürekli geleceğim inşaallah

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir