En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Kocaeli SohbetKocaeli Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce ilimiz hakkında biraz bilgiler edinelim. İlimizi tanıyalım ki Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederken yabancılık çekmeyin. İlimizi tanımaya Kandıra ilçesiyle devam edelim.

Kandıra Hakkında

KandıraKocaeli‘nin ilçesidir ve Kocaeli Yarımadası’nın kuzeyinde yer alır. Osmanlı yönetiminden bu yana bir belediyeye sahiptir.

Kandıra, Kocaeli‘nin sanayisi gelişmeyen tek ilçesidir. İzmit-Kandıra arasında Kandıra F Tipi Cezaevi bulunmaktadır. Ayrıca Kandıra halkının bir bölümü çalışmak için İzmit‘e gitmektedir. Kandıra köylerinden İzmit‘e yerleşenler çoğunluktadır. Ayrıca Kandıra MYO’nun eski binası Ahmatlı mevkiinde, yeni binası ise Sakarya yolu üzerinde bulunmaktadır.

Tarihçe

Bazı araştırmalara göre MÖ. 7. yüzyılda, göç yoluyla bölgeye Misler, Bebrikler, ve Megaralılar yerleşmiştir. Osmanlı döneminde Akçakoca tarafından fethedilmiştir. Milli Mücadele döneminde, işgal altında bulunan dönemin Osmanlı başkenti İstanbul’dan Ankara’ya geçmek için çokça kullanılan bir güzergaha sahip olmasından ötürü İngilizlerin ve Yunanlıların işgaline uğruyor. Daha sonraki yıllarda Türk ordusunun zafer elde etmesiyle işgalden kurtulmuştur.

Bizanslılar döneminde Kandıra’ya santral anlamında kullanılan “KENTRİ” adı verilmiştir. Yörede kazılardan elde edilen eserler İzmit Müzesinde sergilenmektedir. Bunlardan birisi de Salmanlı Muharremler köyünde bulunan üzerinde öküz başı ve üzüm salkımı olan lahit parçasıdır.

İdari yapı

Nüfus ve konum

Kocaeli ilinde nüfusu 10.000’i aşan yerleşmelerin en küçüğü Kandıra’dır. Karadeniz’e açılan bir vadinin yamaçlarındaki düzlükte kurulmuş olan Kandıra, İzmit’e 48 km’lik bir yolla bağlanır. 1927’de 2.660 olan nüfusu, 1975’te 10.000’i aşmış (10.187), ama sonraki sayımlarda bu sayının altına inmiş (1980’de 8.161, 1985’te 9,329), 1990’da yeniden 10.000’i geçmiştir.

Eğitim ve Dükkanlar

Kandıra İl Merkezi İzmit’e 46 km, yaklaşık 40 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin en önemli kurumlarının başında Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksek Okulu Gelmektedir. Kandıra MYO İlçenin dışa tanıtılmasındaki en büyük etkendir. İlçede yoğun öğrenci nüfusu bulunmaktadır, ayrıca üniversite öğrencilerinin Kandıra Halkı içinde önemli katkıları olmaktadır. Kandıra halkının çoğunluğu üniversite öğrencilerine boş olan evlerini kiraya vererek buradan bir miktar kazanç sağlamaktadır. İlçede bakkal dükkanları, berberler, internet kafeler, kırtasiyeler ve ekmek fırınları çoğunluktadır.

Turizm

Kandıra’nın en bilindik sâhilleri olan Kefken, Kerpe, Bağırganlı, Kumcağız, Cebeci, Seyrek, Sarısu, Pınarlı gibi yerleri yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramakta İzmit, İstanbul, Adapazarı gibi yakın coğrafyadan tatilciler de buralara gelmektedir. Özellikle hafta sonlarında daha kalabalık olmaktadır.

Kandıra1 Yorum

  1. NumberOne

    28 Ekim 2021 at 19:54

    Çok eski olmasa da kullanıcıları çok fazla yönetim kadrosu iyi çalışıyor olmalı

Bir cevap yazın

Kategoriler


Popüler Yazılar


1407 Defa
969 Defa