En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Şırnak SohbetŞırnak Sohbet

Şırnak Sohbet Odaları içerisinde binlerce Şırnaklı kullanıcılar Sohbet Odaları altında Sohbet Chat yaparak kendilerine arkadaş arıyor. Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapan sadece Şırnak halkı değil farklı illerden olup kendilerine Şırnaktan arkadaş arayan kullanıcılarımız da var.

Şırnak halkımız bilir fakat farklı illerden Şırnak Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederek kendilerine Şırnak ilinden arkadaş arayan kullanıcılarımıza ilimizi tanıtalım. İlimizi tanıtmaya ise Beytüşşebap ilçesi ile devam edelim.

Beytüşşebap Hakkında

Beytüşşebap, Şırnak ilinin bir ilçesidir.

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Irak ve Suriye sınırlarından ortalama 20 km uzaklıktadır. Habur sınır kapısına adını veren çay Beytuşşebap sınırları içerisinden doğar. İlçede sıcak su kaplıcası bulunmaktadır. İlçe stratejik bir konudadır, Kuzey doğusunda Van, Doğusunda Hakkâri, Kuzey batısında Siirt Güneyinde Uludere, Batısında ise Şırnak bulunmaktadır.

Etimoloji

Beytüşşebap, kelime anlamı olarak Beyt ve Şebap kelimelerinden elde edilmiş Arapça bir birleşik isimdir. Gençlerin evi anlamına gelmektedir.

Nüfus

Beytüşşebap ilçesinin 2020 ilçe toplam nüfusu 16.317 kişidir. Bu nüfusun 8.799’u erkek, 7.518’i kadındır. İlçe Merkez nüfusu 5.690, bu Merkez nüfusun 3358 ‘si erkek, 2332’si kadındır. İlçe Belde/Köy toplam nüfusu 10.627’dir. Bu nüfusu 5.441’i erkek, 5.186’sı kadındır.

Kısa Tarihçesi

Beytüşşebap İlçesi oldukça eski bir yerleşim birimidir. İlçeye tarih içerisinde Hurriler, Mittaniler, Asurlular ve Urartular egemen olmuşlardır. İlçe, 1054 yılında Selçukluların, 1514 yılında ise Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. 1855 yılında Erzurum İline, 1865 yılında Van İline bağlanan Beytüşşebap, 1887 yılında İlçe olmuştur.

Bu tarihten Cumhuriyetin ilanına kadar Van İline bağlı kalan Beytüşşebap, 1926 yılında Siirt, 1936 yılında Hakkâri ve 1990 yılında da Şırnak İline bağlanmıştır. Beytüşşebap İlçesi, dağlık bir arazi yapısına sahip olup doğusunda Hakkâri, batısında Siirt-Pervari, kuzeyinde Van-Çatak, güneyinde ise Hakkâri-Çukurca ve Şırnak-Uludere yer almaktadır.

İlçenin doğusunda yer alan Altın dağları ve batısında yer alan Tanin dağı, İlçe sınırları içerisinde kesişmektedir. Ayrıca, İlçede Kato platosu mevcuttur. İlçenin en önemli akarsuyu Habur Çayı’nın kollarıdır. İlçenin rakımı 1750 metre olup en yüksek noktası 3000 metreyi aşan kato platosu’dur. İklimi, sert Doğu anadolu iklim özellikleri taşımaktadır.

Beytüşşebap İlçesi XIX. Yüzyıl sonlarında Van ili Hakkari livasına bağlı bir ilçe iken, 7 nahiyesi ve 46 köyü vardı. 1. Dünya savaşında Rus işgaline uğradı. 1917 yılında Rusların geri çekilmeleri ile işgalden kurtuldu. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda ilçe olan Beytüşşebap bu sefer Siirt iline bağlandı. 1936 yılında ise Hakkari’ye bağlandı. 1990 yılında Şırnak’a bağlandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir