En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Ankara Canlı Sohbet OdalarıBu Makalemde sizlere Ankara ilimizin Akyurt ilçesi hakkında bilgiler vereceğim. Bilgilerine sahip olun ki Odasında bulunduğunuz ilin ilçelerini tanıyın. Ankara’nın bütün ilçeleri hakkında bilgiler vereceğiz fakat önceliğimiz Akyurt ilçesi olacaktır.

AkyurtAnkara‘nın ilçelerinden biridir.

Akyurt; İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara sınırları içerisinde geniş ve düzgün bir arazi üzerinde kurulu bir ilçedir. Eski ismi Ravlı idi. İlçenin kuzeyinde Çubuk, doğusunda Kalecik, batısında Pursaklar Güneybatısında Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır. İlçe merkezi Çankırı, Kastamonu ve Sinop‘u Ankara’ya bağlayan Devlet karayolu üzerinde olup, Başkente uzaklığı 32 km dir.

Yüzölçümü 258 km kare, denizden yüksekliği ise 960 metredir. İlçenin kuzeyinde Kalecik’e bağlanan yol üzerinde Tekebeli dağı (1250 m), Güneyinde Hüseyin Gazi tepesi (1415 metre), doğusunda ise İdris dağı (1985 m) bulunmaktadır.

14. yüzyıl sonuna kadar geniş ormanlık alanlara sahip olan Akyurt, yüzyıllar boyu yapılan kıyımlar neticesinde Ankara’nın da hamamlarının yakacak ihtiyaçlarının karşılaması neticesinde ağaçlık alanlarını büyük ölçüde yitirmişti. Buna mukabil son yıllarda belediyemiz, ilçemizdeki okullar ve okullardaki öğrencilerin çabalarıyla ilçe merkezinde yeniden yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına başlamış bu amaçla bir de Hatıra Ormanı kurularak ağaçlandırma çalışmaları ve ağaç sevgisi yaygınlaştırma çalışmaları sürmektedir.

Bölgede faaliyet gösteren 390 civarındaki sanayi kuruluşu ile yaklaşık 30 bin kişi istihdam edilmektedir. İlçe sınırları içerisinde Gazi Üniversitesi Akyurt yerleşkesi de bulunmaktadır.

Mahalleleri

Akyurt‘un 26 mahallesinin 6’sı merkezde bulunmaktadır. Merkez mahallelerinde 24.600 kişi (% 74,9) yaşamaktadır. En uzak mahallesi ise 25 km uzaklıktaki Elecik‘tir. Merkez mahalleleri dışında nüfusu en fazla olan, 1.312 kişi ile Saracalar mahallesidir. Akyurt’un nüfusu 2017 yılında % 4,19 artmıştır.

Akyurt’da Gezilecek Yerler

Ankara’ya 33 kilometre uzaklıkta olan Akyurt ilçesi, Akyurt gezilecek yerler listesiyle pek fazla öne çıkmasa da görülmeye değer birkaç yeri bulunmaktadır. Geniş ve düz bir arazi üzerine kurulan Akyurt ilçesinin en büyük avantajı, Ankara Esenboğa Havaalanı’na yakın bir konumda bulunmasıdır. İlçenin havaalanına yakın olması, bölgede 300’den fazla sanayi kuruluşunun kurulmasını sağlamıştır.

Eski adı Ravlı olan Akyurt ilçesinin çevresinde Çubuk, Kalecik, Pursaklar ve Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır. 258 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 960 metredir. 14.yüzyıla kadar geniş bir ormanlık araziye sahip olan Akyurt ilçesinde yapılan ağaç kesim işlemleri, ormanlık alanların çok büyük ölçüde yok olmasına neden olmuştur. Ankara’daki tarihi hamamlar, yıllar boyunca yakacak ihtiyacını bu bölgede ağaçlardan karşılamıştır. Son yıllarda bölgenin tekrar ağaçlandırılması için çalışmalar başlamıştır.

Sohbetvar.NetBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir