En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Ankara Görüntülü SohbetAnkara Görüntülü Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce bakalım Ankara Görüntülü Sohbet Odaları içerisinde neler var. İlimizi tanımaya Balâ ilçesiyle sürdürelim.

Balâ Hakkında

BalâAnkara‘nın ilçesi. İlin güneydoğusunda olup Ankara şehir merkezine 70 km mesafededir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Balâ milletvekili olmasından dolayı, Türk siyasetinde önemli bir yere sahiptir.

Tarihçe

1850 yılına ait Osmanlı arşiv belgelerinden, Tarihçi Prof. Dr. Tufan Gündüz araştırmalarına ve Balâ Belediyesi’nin arşivlerinden alınan bilgilere göre; Balâ halkının kökeni Türkmenistan Daşoğuz kökenli olup Erzurum Horasan – Aydın Söke’den gelmektedir.

Balâ ilçe havalisinin ve 21 köy halkının tamamı Bozulus Türkmenleri’dir. Türkmen oğuzların bayındır boyundandırlar. Bozulus Türkmenlerinin en büyük boylarından biri olan Tabanlı boy beyliğine mensupturlar. Daha önce Erzurum Horasan ve Aydın Söke bölgesinde bulunmuşlardır. Erzurum ve Aydın ilinin yerli halkı iken göçüp gelmiş değillerdir.

1500’lerde Türkmenistan Daşoğuz’dan Türkiye’ye gelerek Erzurum Horasan dağlarında yaylak, Aydın Söke ovalarında kışlak, konargöçer Yörük hayatı yaşamışlardır. 1540 Yılında Tabanlı Boy Beyliği 4 cemaatte toplam 316 hane ve 33 mücerred vergi nüfusuna sahipti. İkinci selim döneminde ise bu miktar 595 hane ve 166 mücerrede yükselmişti. Tabanlı boyunun kalabalık bir nüfusa sahip olmasına ve bu özelliğini uzun süre devam ettirmesine rağmen Akkoyunlu Devletinin siyasi faaliyetleri içinde adına tesadüf edilmemektedir.

Balâ’lıların Erzurum Horasan dağlarında yaylak, Aydın Söke ovalarında kışlak, konargöçer Yörük hayatı yaşayan ataları, 1690 yılında Celali İsyanları sebebiyle Balâ’lıların atalarını oluşturan insanlar adı geçen yörelerden kalkıp bugünkü Balâ ilçesi sınırlarına gelmişlerdir. Balâ’yı 1690-91 yıllarında dönemin Boy Beyi “İmirzalıoğlu Şeyh Ali Mirza” kurmuştur.

Bozulus Türkmenlerinin Erzurum Horasan – Aydın Söke bölgesinden celali isyanları sebebiyle Orta Anadolu’ya gelip Balâ havalisine yerleştikten sonra Bozulus Türkmenlerine mensup bazı kişiler eşkıyalık faaliyetleri içinde bulunmuş ise de bu tür faaliyetlerden Boy beyliğinin kendiside bizar olmuş, münferit hadiseler Boy beylerinin ileri gelenleri tarafından önlenmiştir. Balâ ilçesi tarih boyunca “Kasaba-i Balâ, Bozulus Sancağı, Kaza-i Yörükan, Tabanlı Kazası” olarak adlandırılmıştır.

İlçeye Balâ ismi verilirken Bozulus isminden esinlenerek verilmiştir.

Balâ havalisini yurt tutan Bozulus Türkmenleri Tabanlı Boyu’nun nüfusu 1690’lı yılların sonunda birçok şehirden fazla idi. Bu nüfus 20.000’e dayanınca bunun üzerine osmanlı devleti nüfusu azaltmak amacıyla 1699 yılında bir ferman emri vererek Balâ havalisindeki Bozulus Türkmenlerinin bir kısmını Batı anadolu’ya göndermek istedi.2 Yorumlar

  1. Edaciq

    28 Ekim 2021 at 22:18

    Güzel bir sohbet sitesi gerçekten içerisinde ki insanlar da çok saygılı

  2. Sansar

    2 Kasım 2021 at 00:57

    Site sahibine çok teşekkür ediyorum bu Ortam hiç bir yerde yok

Bir cevap yazın

Kategoriler


Popüler Yazılar


1337 Defa