En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Edirne Canlı Sohbet OdalarıEdirne Canlı Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Edirne ilini tanıtmaya devam edelim. İlimizi tanımaya Keşan ilçesinden devam edelim.

Keşan Nerede? Hangi İlin İlçesi?

Keşan Edirne‘nin bir ilçesidir. Türkiye Trakyası’nın Çorlu, Tekirdağ, Çerkezköy, Edirne ve Lüleburgaz’dan sonra en büyük 6. yerleşim bölgesidir. Kuzeyde İpsala ve Uzunköprü, doğuda Tekirdağ‘ın Malkara, güneydoğuda Tekirdağ’ın Şarköy, güneyde Çanakkale’nin Gelibolu, güneybatıda Enez ilçeleri ve Ege Denizi’yle çevrilidir.

Tarihi

Keşan ilçesi, MÖ 30. yüzyıldan itibaren Luvi ve Traklarla başlayan bir geçmişe sahiptir. Yöre, daha sonraları eski Yunan, Pers, Makedonya ve Bizans yönetimlerinde kalmış, 14. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Osmanlı döneminde sırasıyla Rumeli ve Kaptanpaşa eyaletleri ve Edirne vilayetine bağlı Gelibolu Sancağı’nın İpsala kazasına bağlı bir nahiyeydi.

Edirne Vilayet Matbaası Müdürü Şevket Dağdeviren’in yazdığı 1892 tarihli salnameye göre;

Gelibolu Sancağı’na bağlı olan Keşan kazası, 55 köy ve çiftlik ile 9 mahallenin tümünde 3667 hanede 2140 Müslüman, 7155 Rum, 909 Bulgar ve 233 çingene olmak üzere toplam 10.447 nüfusa sahiptir.

Gelibolu Caddesi’nde hükumet konağı ile birlikte 5 resmî bina ve toplamda 6 (İbrice iskelesinde 1, Malkara Caddesi’nde 1 ve Koru Dağı’nda 4) karakolhane vardır. Kasaba içinde 4 cami, 4 mescit, 1 ortaokul, 2 ilkokul, 1 kız okulu vardır.

Hersekzade Ahmet Paşa tarafından yaptırılan Büyük Cami, Hacı Mehmet Ağa tarafından yaptırılan Yeni Cami, Behram Bey tarafından yaptırılan Orta Cami ve Mehmet Esbat Bey’in yaptırdığı bir diğer cami kasaba içinde bulunur.

Kazanın Paşayiğit, Grebene ve Suluca isimli 3 nahiyesi vardır. Keşan’da hastane ve depo olmayıp 1 şadırvan, 15 çeşme, buharla çalışan 1 un fabrikası, 32 yel değirmeni, 1 çömlekhane ve 3 taş ocağı vardır.

1877 yılında Gelibolu Sancağı’na bağlı ilçe olan Keşan, sırasıyla Rus, Bulgar ve Yunan işgallerine uğramış, 11 Ekim 1922 Mudanya Ateşkes Anlaşması sonrası 19 Kasım 1922’de TBMM hükümetine bağlanmıştır. 1922-1926 arası Gelibolu’nun ilçesi olan Keşan, 1926’da Gelibolu ilinin feshiyle Edirne‘ye bağlanmıştır. Bugünkü sınırlarına 1877-1912 arası Dedeağaç sancağına (bugün Alexandrupoli) bağlı kazayken, Dedeağaç’ın Bulgarların eline geçmesiyle buraya nahiye olarak bağlanan Enez’in 1953’te ilçe olmasıyla ulaşmıştı.

Adının kökeni

Salakoğlu fethedildikten sonra, buraya Anadolu’dan göçmen getirtip yerleştirildi. “Gacal” tabir dilen eski yerlilerin bunların torunları olduğu söylenir. Trakya’nın güneyine yoğun olarak yerleştirilen bu Yörüklere “Topkeşan” Yörükleri deniliyordu. İsim zamanla kısaltıldı ve Keşan olarak kullanılmaya başlandı. Bir başka söylenceye göre ise kirişlerinin çokluğu ile dikkati çeken bir han vardı. Keşan adı “Kırkkirişhan” adından bozmadır.

Keşan’ın ismi ile ilgili bir başka söylence de, bugünkü eski mezbahahanenin bulunduğu yerde çok eskiden bulunan, kervanların dinlenme yeriyle ilgilidir. burada atlar dinlendirme amaçlı kaşandırılır, yani araba ve koşumlarından sökülüp dinlendirilirmiş. Kaşandırmak yani dinlendirmek deyimine dayanılarak Keşan’ın adı bir müddet Kaşan olarak da kullanılmış.

Anadolu’da halk arasında işlevi “çekmek” türünden değişik nesnelere de bu ismin verildiği görülür. Bazı yörelerde atların deri koşumlarına “kaşan” denmektedir. Ayrıca Keşan ismiyle, İran’da bir kent de bulunmaktadır.

Keşan adı ile bir şehir de İran’da vardır. İran’ın İsfahan bölgesinde yer alan Keşan şehrine İran’da Kaşan denilir. İran’a Orta Asya’dan göç etmiş olan Türkmen toplulukları daha sonra Trakya bölgesine gelip buraya da bu adı vermiş olabilirler. 16. yüzyıl öncesi tarihi değişimler bunu destekler niteliktedir.

İlçenin antik çağdaki adı birçok kaynakta geçtiği gibi, “Zerlanis”tir. Bölgeye MÖ 30. yüzyıldan itibaren gelmeye başlayan Luviler’in bu ismi verdikleri kaynaklardan anlaşılmaktadır. Bu isim Roma döneminde de kullanılmıştır.

Keşan adının kökeninin Keşişlihan hatta Farsça’da “çekenler” anlamına gelen “keş’an” olduğu da söylenegelmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir