En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Eskişehir Sohbet OdalarıEskişehir Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce biraz Eskişehir ilimizi tanıyalım. Eskişehir ilimizi Beylikova ilçesi ile tanıtmaya başlayalım.

Beylikova Hakkında

Beylikova, kuzeyde Alpu ve Mihalıççık, güneyde Mahmudiye ve Sivrihisar ilçeleri ile çevrili, Eskişehir iline bağlı bir ilçedir. İlçe, il merkezinin doğusunda yer alır.

Coğrafya

Porsuk Çayı’nın geçtiği ilçede karasal iklim hakimdir. Yağışlar ise son derece az olup yıllık 260–300 mm civarındadır.

Tarih

Eski adı “Beylikahır” olan ilçenin toprakları, Selçuklular zamanından beri at yetiştiriciliği için kullanıldığı sanılmaktadır. İlçe merkezi 1890 yılında, Bulgaristan’ın “Byala Slatina” kasabasından gelen Pomaklar tarafından kurulmuştur.

İdari yapı ve nüfus

1930 yılında bucak ilan edilen Beylikova’ya ancak 1955 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. 1987 yılında ise ilçe statüsüne kavuşmuştur. Günümüzde ilçe merkezi Köprübaşı, Ata, Yeni ve Yunusemre isimli 4 mahalle mevcuttur. İlçenin geri kalanında ise en yakın 3 km en uzağı 22 km olmak üzere 21 adet köy bulunmaktadır.

Beylikova ilçe merkez nüfusu, 1950’lerde yakınlardaki bir gölün kurutularak arazinin çiftçilere dağıtılması ve 1960’lardaki Bulgar göçmeninde Türklerin bölgeye iskanı sonucu hızla artmıştır. 1990’da 5500 kişi olan nüfus, büyük kente göç nedeniyle 2010 verilerine göre 3270 kişiye kadar gerilemiştir. 2015 yılı nüfus sayımına göre ilçedeki toplam nüfus ise 3700 kişidir.

Ekonomi

Temel ekonomik uğraşlar tarım ve hayvancılıktır. İlçede logosunda bulunan başaklar ve ilçedeki Pancar Kooperatifi, bölgede yetişen ürünler hakkında fikir vermektedir.

İlçedeki sanayi tesisleri şunlardır

  • Anadolu SütTarım Kredi Süt Gıda Hayvancılık A.Ş
  • Danone Tikveşli Süt Fabrikası
  • Dersan Deri Sanayi
  • Alkan Römork Sanayi

Beylilova ilçe sınırlarında Manyezit ve Toryum rezervleride tespit edilmiştir.

Eğitim

İlçede fen lisesi bulunmaktadır. Bu okul Eskişehir’in ilçelerinde açılan ilk ve tek fen lisesi olma özelliği taşımaktadır. Bununla birlikte Beylikova’da eğitim 1 imam hatip lisesi, 1 çok programlı anadolu lisesi, 3 ilkokul, 3 ortaokul ve 1 anaokulu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Halk eğitim merkezi de ilçede mevcuttur.

Kültür

Beylikova sütü ile ünlüdür. Haziran-Temmuz döneminde süt festivali yapılır. Salı günü ilçe merkezinde pazar kurulmaktadır.

Ulaşım

İlçe tren istasyonunda: Karesi, Boğaziçi, Doğu ve Güney Trenleri durmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir