En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Gaziantep Canlı SohbetGaziantep Canlı Sohbet Odaları içerisinde binlerce Gaziantepli kullanıcılarımız Sohbet Chat yapıyor aynı zamanda kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik sadece Gaziantep ilimizden değil Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinden kullanıcılar var. Başka il ve ilçelerden kullanıcıların ne işleri var diye soracak olursanız onunda açıklamasını sizlere açıklayıcı bir şekilde yapayım.

Başka il ve ilçelerden olan kullanıcılarımızın amaçları kendilerine Gaziantep ilinden Bay/Bayan arkadaş arayışları içerisinde olmalarıdır. İnsanlar aradıkları arkadaşları illa ki bulundukları illerden aramıyorlar. Kimilerinin kökeni Gazianteptir , kimileri Gaziantep iline yakın oldukları için kimileri ise Gazianteplilerin konuşmalarını , davranışlarını hal ve hareketlerini beğendikleri için Gaziantep’den arkadaş aramaktalar.

Peki Gaziantep ilimizde ki insanlarımız ilimizin hakkında yeterince bilgilere sahiptir. Fakat başka il ve ilçelerden olan kullanıcılarımız için Gaziantep ilimizi tanıtalım. İlimizi tanıtmaya ise Oğuzeli ilçesinden devam edelim. Bakalım Oğuzeli ilçesi nerede ve tarihi neymiş biraz bilgiler edinelim.

Gaziantep Sohbet

Oğuzeli Hakkında

Oğuzeli, Gaziantep ilinin bir ilçesidir.

Tarihi ise ; 

Eski adı Büyük Kızılhisar olan yerleşim yerindeki yapılar kırmızı topraktan imal edilen kerpiç kullanılarak ve hisar şeklinde yapıldığından dolayı bu isim verildiği sanılmaktadır. 1 Ocak 1946 günü ilçe olarak, adı Oğuzeli olarak değiştirilmiştir. Oğuzeli Gaziantep’in güneydoğusunda Sacır Suyu kenarında kurulmuştur. Oğuzeli isminin ise üzerinde yaşayan ailelerin geçmişine istinaden verildiği aşikârdır. İlçeye bağlı bağlı Tilbaşar Mahallesinde bulunan Tilbaşar Kalesi’nde yapılan kazılarda milattan önce 3000’li yıllara ait kalıntılara rastlanmıştır.

İlçe Hitit, Asur, Medler, Persler, Romalılar, Sasaniler, Bizans egemenliğine girmiştir. Ömer bin Hattab döneminde 639’da Suriye cephesi komutanı Ebu Ubeyde’nin öncü birliği komutanı Ganenoğlu İyaz tarafından bölge İslam egemenliğine girmiştir. Müslümanlarla Bizanslılar arasında sık sık el değiştiren Oğuzeli, Abbasi devletleri zamanında tamamen İslam toprağı olmuştur.

Türklerin Anadolu’ya gelmesi ile bölge Türk–İslam egemenliğine taşınır. Kısa sürelerle haçlı egemenliğine giren bölge, Selçuklu sultanı I. Mesut zamanında kesin Türk hâkimiyetine girmiştir. 1516 Mercidabık Savaşı için Yavuz Sultan Selim bölgeye gelince Osmanlı hâkimiyetine giren Oğuzeli, şer-i mahkeme sicillerine “Kızılhisar-ı Fevkani” olarak geçmiştir.

Milli Mücadele yıllarında yöre köylerin Fransızlar tarafından işgale uğraması üzerine halk Kuva-i Milliye birliklerine katılarak bölgenin Türk yurdu olduğunu bir kez daha kanıtlamışlardır. 14 Şubat 1946’da ilçe olan Oğuzeli’nden 1995 yılında Elbeyli ilçesi ve 23 köy ayrılarak Kilis iline bağlanmıştır. 23 Temmuz 2004 tarihinde Gaziantep’in 3. merkez ilçesi olmuştur.

17.yüzyılda yasamış halk şairlerinden Karacaoğlan uzun yıllar ilçemize bağlı köylerde dolaşmış ve şiirlerinde Altınyurt,Tutluca,Tilbaşar, İkizkuyu, Sazgın ve Nafak pınarı yörelerini işlemiştir. Şöhreti ilçe sınırlarını aşarak ülkemize mal olmuş Ezo Gelin ilçeye bağlı Dokuzyol(Uruş) Köyünde doğup büyümüştür. İlçede Tilbaşar Kalesi kalıntılarından başka; Hamzababa, Gaffurbaba, Şıh Bilecan Türbesi ve Selçuklu döneminden kalma Orta Cami minaresi başlıca tarihi eserlerdir(yakacık)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir