En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Kastamonu SohbetKastamonu Sohbet Odaları içerisinde binlerce Kastamonulu kullanıcılarımız Sohbet Chat yapıyor ve kendilerine Arkadaş arıyor. Arkadaş arayan kullanıcılar arasında sadece Kastamonulu kullanıcılar değil Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinden kullanıcılar da var. Başka il ve ilçelerden olan kullanıcımız ise kendilerine Kastamonu ilinden arkadaşlar arayışlarındalar.

Kastamonu ilinden eş, dost, arkadaş arayışında olmak için illaki Kastamonulu olmak şart değildir. Kimileri kökeni Kastamonu olduğu için, kimileri ise Kastamonulu insanların davranışları , hal ve hareketleri hoşlarına gittiği için illa Kastamonu ilinden arkadaş isterler. Başka il ve ilçelerden olup da kendilerine Kastamonu ilinden arkadaş arayışında olan kullanıcılarımız için kısaca Kastamonu ilimizi tanıtalım. İlimizi tanımaya ise Azdavay ilçesi ile sürdürelim.

Azdavay Hakkında

Azdavay, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu ilinin bir ilçesidir.

Turizm

İlçenin, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde olması sebebiyle eşsiz doğa güzelliklerine sahiptir. Bunun yanında ağaç, ahşap kütüklerden yapılmış evlerin oluşturduğu otantik köylerin yanı sıra görülmeye değer başlıca noktaları arasında; Çatak Kanyonu, Horma Kanyonu, Çal Kanyonu, Medil Mağarası, Asar Kayası, Anıt Ağaç, Akçasu Mesiresi, Suğla Yaylası, Azdavay , Mercimeklik Kayası, Kız Kayası, Tabaklı Kayası, Aşar Kalesi ve ilçe merkezindeki Aşıklar Köprüsü bulunmaktadır.

Son zamanlarda Ekoturizm’e önem verilmekle birlikte ilçeye bağlı Zümrüt Köyü’nde çalışmalar yapılmıştır. İlçe, Yürüyüş (Trekking) yapmaya uygun bir coğrafyaya sahiptir. Bununla ilgili Azdavay Cazibe Çalışma Grubu ve Azdavay Kaymakamlığı işbirliği ile ilçedeki yürüyüş parkurlarını gösteren “Azdavay Yürüyüş (Trekking) Parkurları Kitabı” (2011) yayınlanmıştır.

Nüfus

İlçe merkezi ve köylerinin genel toplam nüfusu enson 2007 yılı genel nüfus sayımında 7.878 olarak tespit edilmiştir. İlçe halkının büyük bir bölümü ekonomik sebepler ve iş imkanlarının olmayışından genellikle; İstanbul, Ankara ve İzmir illerine göç etmişlerdir ve birçoğu da yurtdışında bulunmaktadır..

Kültürel ve Sosyal yaşam

Azdavay bir sanayi merkezi olmadığı için göçün en çok yaşandıgı yerdir. İlçe de sosyal hareketlilik söz konusu değildir. Özel sektör olarak maden işletmeciligi, konfeksiyon atölyesi, orman işçiligi, hayvancılık ve küçük çaplarda tarim yapılmaktadır. Son yıllarda seracılık yaygınlaşmaya başlamış ise de fazla gelişmemiştir. Bu sebeple genellikle İstanbul başta olmak üzere çeşitli büyük şehirlere göç mevcuttur.

Hatta bazı köyler ve mahalleler tamamen boşaltılmış durumdadir. Ögrenci yoklugundan köy okulları kapatılmıştır. Azdavay´da gerek ekonomik gerek kültürel ve gerekse sosyal gelişme yavaş bir seyir takip etmektedir. Bu bakımdan bir takım gelenek ve görenekler bu günün şartlarına uygun olmasa da birdenbire ortadan kalkmamıştır. Günün şartları icabı bazılarının yavaş yavaş unutuldugu bazılarınında yeni biçimler aldıgı görülmektedir.

Eskiden Azdavay´ın her mahallesinde bir köy odası bulunurdu. Bunlar düğün ve bayramlarda misafir ağırlamakta kullanılırdı. Çoğu zaman burada toplanan köylü çeşitli eglence ve oyunlar düzenlerdi. Köyün çocuklarina burada kuran kursları açılırdı. Günümüzde yok olan bu köy odalarını canlandırmak amacıyla bazi köylerdeki halk yeniden köy odası inşa etme girişiminde bulunmaktadır.

Günümüzde hâlen yöresel kıyafeti kadınlarımız giymektedir. Azdavay´a mahsus olan bu kıyafet çok çeşitlilik arz eder. Bu kıyafetin önlük kısmı hâlen ev tezgâhlarında dokunmaktadır. Bağlık kısmı ise elle işlenmektedir. Azdavay oyunları adı altında yöresel oyunları hâlen folklör ekiplerince oynanmaktadır.

İlçe de gençlere yönelik sosyal hizmet kuruluşları yoktur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir