En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Kayseri Canlı Sohbet OdalarıKayseri Canlı Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere biraz Kayseri ilimizi ve ilçelerini tanıtalım. İlimizi tanıtmaya Akkışla ilçesinden başlayalım.

Akkışla Hakkında

AkkışlaKayseri ilinin bir ilçesidir.

Tarihi

Akkışla halkı, göçebe obalar halinde Orta Asya’dan gelmiş Oğuz Boylarından bayat Türkmenleridir ve bugünkü ilçe sınırları içerisine yerleşmiştir. Bugün üç kasaba ve sekiz pare köy kalmıştır. Akkışla daha önce Sivas il sınırları içinde bulunmaktayken, Kayseri‘nin il olması ile birlikte Kayseri ili Pınarbaşı (Aziziye) ilçesine bağlanmıştır. Ardından Bünyan ilçesine bağlanmış ve bu durum 1987 yılına kadar devam etmiştir. 19 Haziran 1987 tarihinde Kayseri’nin bir ilçesi olarak tescil edilmiştir.

Akkışla’da Belediye teşkilatı 1953 yılında kurulmuştur. İlçe Akkışla adını; kuzeyindeki kayaların beyazlığından ötürü Ak ve kış aylarında hayvanların dışarıda kalmasına müsait olduğundan da Kışla kelimesini birleştirerek Akkışla olarak almıştır.

İdari yapısı

İlçeye bağlı iki kasaba ve beş köy bulunmaktaydı. Büyükşehir yasasından sonra kasaba ve köyler mahalle olarak merkeze bağlanmıştır. Akkışla’nın mezra ve bucağı yoktur. Akkışlayı Kayseri-Sivas karayoluna bağlayan 18 km’lik kısım son yıllardaki düzenleme ile asfalt çift şeritli yolu bulunmaktadır.

2011 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre Akkışla’nın merkez nüfusu 2 555 kişi, köyler nüfusu 6.100 kişi, genel toplam ise 8 355 kişidir. Nüfusun %51’i kadın, %49’u erkektir. Yıllık nüfus artış hızı şehir merkezinde binde 4,89, köylerde ise –14,12 olup, toplamda –8,22 nüfus azalması görülmektedir.

Ekonomik yapısı

İlçe halkının büyük kısmı geçimini tarım ve hayvancılıktan kazanır. Akkışla’da faal nüfusun %65’i ufak çaplı tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta olup, %35’i yurt içinde ve yurt dışında geçici veya kadrolu işçi, memur, esnaf olarak çeşitli sektörlerde çalışmaktadır.

İlçe dahilinde, buraya has kök boyası ile Gömürgen kasabası ve Ganişeyh köyünde kilim, heybe, seccade gibi el sanatları ile halı dokumacılığı yapılmaktadır. Ufak çapta birkaç demirci ve marangoz atölyesi dışında,su fabrikası, evcil hayvan çiftliği vardır. 7 market, fırın, internet cafe, bilardo salonu, lokanta vardır.

Coğrafya

Hınzır Dağı yamaçlarında yer alan Akkışla yaylaları ve tabiatı ile iç içedir. Azda olsa meşe ormanları dereleri akarsuları bulunur. Konumu Sarıoğlan ilçesine 22km Bünyan ilçesine 44km Gemerek ilçesine 35km’dir. Kuzeydoğusunda Pınarbaşı Kuzeybatısında Bünyan Batısında Sarıoğlan Güneyinde Gemerek ilçe sınırları bulunur. Dağlık ve engebelidir düzlük alanları azdır.

Bitki Örtüsü

Bozkır (step) Anadolu’nun bitki örtüsünün çoğunluğunu barındıran Akkışla özellikle meyve ağaçları çeşidi çoktur. Elma, Armut,Ayva, Kiraz,Vişne, Girebolu, Kaysı, Badem, Şeftali, Ceviz, Dut Akkışla’da yaygındır. Ayrıca çalı türü bitkilerde çok fazladır.

Sosyal yapı

İlçe halkının büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraştığından yazın tarla, bağ ve bahçe işleri, aynı zamanda hayvancılıkla uğraşanlar daha iyi verim alabilmek için yazın yaylalara çıkarlar. Kışın ise hayvanlarını ağıllara çekerek bakımlarını burada yaparlar. İlçe genelinde 1937 yılına kadar okur-yazar olan yok denecek kadar az iken, bu gün okur-yazar oranı % 93’e çıkmıştır. Okur-yazar nüfusun %38’i ilkokul, %28’i ortaokul, %18’i lise, %6 sı yüksekokul mezunudur.

İlçe genelinde sinema, kültür sitesi, çocuk bahçesi, dinlenme parkı ve lunapark gibi eğlence yerleri bulunmamaktadır. Sadece internet cafe ve bilardo salonu bulunmaktadır. akkışla halkı Oğuzların bayat boyundan gelen Türkmen lerdir. kuzugüdenli (conali) aşiretine mensupturlar. düğünleri 3 gün surer davulla yapılır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir