En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Meram Bayan Sohbet OdalarıMeram Bayan Sohbet Odaları

Makalemiz de Konya’nın ilçesi olan Karapınar ilçesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Karapınar, Türkiye‘nin Konya ilinin bir ilçesidir.

İçindekiler

Karapınar Hakkında

Tarihçe

Tarihte Ulukışla-Ereğli-Konya arasında önemli bir menzil (konaklama) merkezidir. Yavuz Sultan Selim zamanında buraya bir kervansaray yapılmasından sonra Sultaniye adını almıştır. 1934 yılından sonra adı Karapınar olmuştur.

Coğrafya

Meke Tuzlası bu ilçede yer almaktadır. Karapınar toprakları %60’lara varan oranda kireçli bir yapıya sahiptir. İlçede birçok obruk mevcuttur. Meke Tuzlası, Acıgöl, Meyil Gölü, Çıralı Gölü gibi gölleri meşhurdur. Ayrıca birçok yeraltı şehri de mevcuttur.

En önemli özelliği ise yeryüzündeki en büyük rüzgâr erozyonunu önleme sahasının bu ilçede Karapınar kumullarına yönelik yapılmış olmasıdır. Proje 13.000 ha alanda, 1962 yılında Toprak Su Genel Müdürlüğünce başlamış, 1999 yılında tamamlanmıştır. Bu proje yeryüzünde uygulanan en başarılı 10 projeden birisi kabul edilmiştir.

2.623 km2‘lik yüzölçümü ile Konya’nın büyük ilçelerinden biridir. İl merkezinin 94 km doğusundadır. Batısında Konya, Karatay ve Çumra, güneydoğusunda Ereğli ve Adana, güneyinde Karaman, kuzeyinde Aksaray vardır. Ova üzerine kurulu olan ilçenin çok eski yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinmektedir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması, ilginç jeolojik yapısı, suları farklı özellikler içeren ve dünyada bir benzeri daha bulunmayan krater gölleri ile Türkiye’nin de sayılı turizm alanlarından biri olarak tanınan Karapınar ayrıca erozyonun da önüne geçebilen nadir bölgelerden biridir.

Ekonomi

2014 yılıyla birlikte halkın geçim kaynaklarından koyunculuğun yerini büyük baş hayvancılık alıyor. Diğer bir geçim kaynağı olarak görülen çiftçilikte de buğday, arpanın yanına suyu çok seven mısır, pancar, ayçiçeği, patates ve yonca da katıldı. Karapınar’da gelişen çiftçilikle birlikte artan su ihtiyacını karşılamak için yapılan dalgıç su pompaları çiftçinin yardımına koşuyor. Ama Karapınar’da hâlâ bir tam teşkilatlı düzenli çiftçilik yok. Karapınar’da kotanın fazla olduğu pancar hâlâ Konya’ya veya bazı ilçelere karayoluyla gidiyor. En yakın zamanda Karapınar gibi bir pancar merkezine şeker fabrikası açılması gerekiyor.

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olan Karapınar Güneş Enerjisi Santrali ilçede yer almaktadır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir