En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Konya Görüntülü SohbetKonya Görüntülü Sohbet Odaları içerisinde Konyalı binlerce kullanıcılarımız Sohbet Chat yapıyor. Sohbet Odaları içerisinde ki kullanıcılarımızın çoğu Konya‘dan olsa da başka il ve ilçelerden de sıklıkla kullanıcılar ile karşılaşıyoruz. Başka il ve ilçelerden kullanıcıların Konya Görüntülü Sohbet Odaları içerisine girmelerinin sebebi ise kendilerine Konya ilinden arkadaş arayışları içinde olmalarıdır.

Konya ilimize özel açılmış ve Konya ilimize özel hizmet sağlayan Konya Sohbet Odaları altında Sohbet , Arkadaşlık imkanı sunan Konya Görüntülü Sohbet Odaları siz değerli kullanıcılarımızı bekliyor. Konyalı kullanıcılarımız bilir fakat başka il ve ilçelerden gelen kullanıcılarımız için Konya ilimizi kısaca tanıtalım. İlimizi tanımaya Taşkent ilçesiyle sürdürelim.

Taşkent Hakkında

TaşkentKonya ilinin 31 ilçesinden birisidir. Konya’nın en güney ucunda yer alan ilçe, Karaman ve Antalya illerine ve diğer bir Konya ilçesi olan Hadim ile komşudur. 11 Ağustos 1988 tarihinde Hadim’den ayrılarak ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Tarihçe

Genellikle Avşar boyuna mensup Türkmenlerin Taşkent ve civarına yerleşmeleri 1225-1250 yılları arasında olmuştur. Taşkent ve çevresindeki yerleşim birimleri buradaki Türkmenlerin yerleşik hayata geçmesiyle oluşmuştur. Taşkent Fatih Sultan Mehmet’in Karamanoğulları Beyliği’ne son vermesiyle Osmanlı Devleti’ne iltihak etmiştir.

Taşkent’in daha önceki ismi Pirlerkondu’dur. 1930 yılında Konya Valisi İzzet Bey tarafından Taşkent olarak isimlendirilmiş ve daha sonraları bu isimle anılmıştır.Taşkent nahiyesi 4 Temmuz 1987 tarih ve 19507 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3392 Sayılı kanun gereğince ilçe olmuş, 11 Ağustos 1988 tarihinden itibaren resmi olarak faaliyete geçmiştir. Dönemin belediye başkanı Şuhudi Dikici’dir.

Coğrafi durumu ve iklimi

Konya’nın Taşkent ilçesi, heybetli bir kayalığın üzerinde Taşeli Platosu’nu seyrediyor. Hadim Göksu, Çoğlağı Kapızı içinde “süzek”lerden geçiyor. Suyun yatağına yamaçlardan taşların dökülmesiyle oluşan süzekler, muhtemelen uzun yıllar sonra yerköprüye dönüşecek. Taşkent ilçesi Konya il merkezinin 133 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Rakımı 1620 metredir.

Coğrafi bölge olarak Akdeniz Bölgesinde yer alan ilçenin, Akdeniz’e kuş uçuşu uzaklığı yaklaşık 100 kilometredir. İlçe Akdeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen, Orta Torosların yüksek rakımlı bir bölgesinde bulunmasından dolayı hem Akdeniz hem de Karasal iklimin özelliklerini gösterir. Taşkent’te genellikle kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve kurak geçer.

İdari ve sosyal durum

Taşkent İlçesi’nin şu anda 5 kasabası, 3 köyü ve ilçe merkeziyle beraber toplam 9 yerleşim birimi mevcuttur. Taşkent’in kasabaları Afşar, Balcılar, Bolay, Çetmi ve Ilıcapınar’dır. Köyleri ise Kecimen, Kongul ve Sazak köyleridir.

Taşkent İlçesi diğer birçok yer gibi ataerkil bir yapıya sahiptir. İlçenin temel geçim maddesi tarım ve hayvancılık olduğu için, sosyal hayat da ona göre şekillenmiştir. Ancak bu durum ilçedeki nüfusun özellikle büyük kentlere gitmesine yol açmaktadır.

Taşkent İlçesi’ndeki çalışabilir nüfusun %55’i tarım ve hayvancılıkla geçimi temin etmektedir. Geri kalan nüfusun %13’ü ticaretle uğraşmakta, %12’si serbest meslek yapmakta ve %20’si diğer sektörlerde çalışmaktadır. İlçenin dağlık ve sarp bir kesimde yer alması tarım alanlarını ve iş sahasını kısıtlamaktadır. Bu nedenle ilçe dışarıya göç vermektedir.

Eğitim öğretim ve kültür

İlçe genelinin okuma düzeyi çok yüksek olup %99’lara kadar ulaşmıştır. Taşkent İlçesinin hiçbir köyünde okullar açık değildir ancak bu köylerdeki öğrenciler taşımalı sistemle eğitim görmektedirler. İlçe Merkezi’nde iki adet lise faaliyet göstermektedir. Taşkent İmam Hatip Lisesi’ne 39, Taşkent Lisesine ise 90 öğrenci devam etmektedir. Ayrıca şu anda ilçede çok programlı lise yapma faaliyetleri devam etmektedir. İlçenin bütün kasabalarında ilköğretim okulları mevcut olup, ilçe merkezindeki tek ilköğretim okulu olan Muzaffer Özlen İlköğretim Okulu’na 260 öğrenci devam etmektedir.

     3 Yorumlar

 1. Berna34

  27 Ekim 2021 at 02:50

  ilk defa girdim fakat güzel bir site

 2. Bambam

  28 Ekim 2021 at 13:18

  Googlede Sakarya Sohbet yazdım sizin sitenize girdim içeride Sakaryalılar var ama farklı illerden de insanlar var

 3. Makbule

  2 Kasım 2021 at 01:11

  Her akşam gece sabaha kadar burdayım sabaha kadar Sohbet sanki gün içi gibi dönüyor

Bir cevap yazın

Kategoriler


Popüler Yazılar


1337 Defa