En iyi Online Sohbet Odaları


Sohbetvar.Net Online sohbet odaları tamamen yeni modern çağa uygun bir şekilde hazırlanmıştır, ister mobil ister bilgisayar üzerinden canlı sohbet odalarına hemen katılabilirsiniz. yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenin yeni sohbet platformu. hemen şimdi ücretsiz katılın.

Gerçek Kişilerle Canlı Sohbet


Kullanışlı ve kolay sohbet ara yüzü ile, her şehir ve ülkeden yüzlerce kullanıcın katıldığı mobil sohbet odaları katılabilirsiniz, kendi alanında sohbet siteleri aramasında en iyi konumlara sahip olan sohbetvar.net chat sohbet odalarına üye olmadan sohbete katılabilirsiniz.

Zeytinburnu Sohbet OdalarıZeytinburnu Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce Zeytinburnu hakkında bilgiler edinelim. Zeytinburnu‘nu tanıyalım ki içerisinde Sohbet ettiğimiz kullanıcıların nerede yaşadıklarını iyi bilelim. Sohbet Odaları hakkında bilgilerimizin olması bizleri 1-0 önde başlatacağına emin olabilirsiniz.

Zeytinburnu Hakkında

Tarihi

Rivayete göre, İstanbul’un fethi esnasında ordu içinde su ihtiyacı had safhadayken gökyüzünde uçuşan kazlar görülmüş, kazların görüldüğü yerde yapılan araştırmaların sonunda temiz bir su kaynağı keşfedilmişti. Bu uğurlu hadisenin anısına buraya üzerinde kaz kabartması bulunan bir çeşme yaptırıldı. O günden itibaren bu çeşme yüzünden Kazlıçeşme olarak anılan bölge Fatih tarafından kasap ve debbağ esnafına tahsis edildi.

Burada irili ufaklı birçok salhane (mezbaha) ve yüzlerce tabakhane kuruldu. Atölyelerden çıkarılan deri Osmanlı ordusunun ihtiyacını büyük oranda karşılıyordu. Kesilen hayvanların iç yağlarından mum yapılan mumhanelerin de Kazlıçeşme’ye gelmesiyle birlikte burası entegre işleyen bir üretim merkezine dönüştü. İktisadi canlılığa paralel olarak Kazlıçeşme ve çevresinde yerleşim sayısı çoğaldı.

Zeytinburnu, mescitleri, Erikli Baba, Merkez Efendi, Seyyid Nizam gibi manevi şahsiyetlerin etrafında kurulan tekke ve dergâhları, mevlevihanesi ve külliyeleri sayesinde Evliya Çelebi’nin tabiriyle “leb-i deryâda mamur” bir Osmanlı şehri olma niteliğine erişti. Kara surları boyunca uzanan meşhur bostanlarında çeşit çeşit sebze yetiştiriliyor, buradan toplanan zerzevat İstanbul’un ihtiyacını büyük oranda karşılıyordu. Surdışı aynı zamanda devasa bir mezarlık alanıydı. İlk olarak Fetih şehitlerinin defnedildiği bu eski Türk mezarlıkları sanatsal değeri yüksek mezar taşlarıyla adeta bir açık hava müzesi görünümündedir.

Zeytinburnu

19. yüzyılda Osmanlı sanayileşmesinin 14 ilk büyük adımlarına tanıklık etti. Geleneksel üretim yapan tabakhanelerin yanına yeni teknolojiyle demir, çelik, mavzer-fişek, şimendifer, kimyahane ve dokuma fabrikaları kuruldu. Zeytinburnu arazisinin düzlüğü, demiryolu ve karayollarına yakınlık ve zengin su kaynakları modern sanayinin burada kurulmasının başlıca sebepleridir.

Sanayileşme hamlelerini takiben suriçiyle fabrikalar arasında irtibatı sağlayan toplu ulaşım hatları devreye girdi. Sirkeci’den Avrupa demir yolu hattına bağlanan Rumeli demiryolu Zeytinburnu üzerinden geçti.

Zeytinburnu’nun şehirleşmesi Cumhuriyet döneminin radikal değişimlerinden payını aldı. 20. yüzyılın başında Kazlıçeşme civarındaki yerleşimlerden ve kıyı şeridindeki tabakhanelerden ibaret olan Zeytinburnu, İstanbul Belediyesi tarafından 1947 yılında Kazlıçeşme Organize Sanayi Bölgesi olarak planlandı. İki yıl sonra yapılan yeni planlamaya göre ise İstanbul’da ağır sanayi bölgelerinden ikisi Zeytinburnu sınırları içinde kalıyordu. Bu kararlarla birlikte Zeytinburnu göç olgusuyla ve gecekondu mahalleleriyle tanıştı.

Zeytinburnu o yıllarda İstanbul surları ile Bakırköy arasındaki düzlük arazide bir bucak statüsündeydi. İlçenin bugünkü sınırlarının batısı Bakırköy’e, doğusu ise Fatih’e bağlıydı. 1955 yılında yapılan sayıma göre 17 bin 585 kişi olan nüfus 1960’a gelindiğinde 5 katına çıkmıştı. Normalin üstünde seyreden nüfus artışı idari yönetim açısından sıkıntılar doğurunca 1957 yılında çıkarılan bir yasayla Zeytinburnu ilçe statüsüne yükseltildi ve İstanbul’un 14. ilçesi olarak yerel idaresine kavuştu.

1990’lı yıllara gelindiğinde 160 binlere varan nüfusuyla ilçe, sosyolojisi tamamen değişmiş, gecekonduların yerine dikilen apartmanlarla bir rant sahasına dönüşmüş durumdaydı. Güneyden ve kuzeyden önemli kara ve demir yollarına sahip olan Zeytinburnu’nda sanayi ve ticaret lojistiğinin kesintisiz sağlanması için 50’li yıllardan itibaren dile getirilen bir liman bölgesinin oluşturulması fikri 1997 yılında gerçek oldu. Zeyport adıyla anılan bu liman, özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerle yapılan ticaret açısından önemini korumaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir